Cultura creației cea de toate zilele 6

Mereu îi voi îndemna pe studenți să scrie, să facă ceva ce le place, cît încă mai au timp. Apoi vor intra în iureșul job-ului, unde rar vor face lucruri care să se potrivească și cu personalitatea și dorințele lor. Temele din facultate pot fi momente în care să arate că pot aduce ceva nou acolo unde nu părea că mai e posibil.


Din lumea bicicliștilor care cuvîntă 4

Nu-i înțeleg pe cei care promovează bicicleta. De ce ai merge pe două roți? Doar ca să ajungi mai ușor și mai repede dintr-un punct în altul al orașului aglomerat? Dezgustător de simplist! Doar nu-i imităm noi pe israelieni, și germani… Cel mai indicat pentru români este să procedeze ca ei. Ca o versiune mai bună a lor, de fapt.