Studenții au simț artistic la examen 14


(Timp estimat pentru citirea acestui articol: 2 min)

Cine a spus că studenții nu sunt creativi în ziua de azi se înșală. Creativitatea studențească apare la fiecare pas, chiar și la examen. Azi am stat 8 ore într-un amfiteatru. Am făcut pe polițistul, am lipit colțuri, am corectat, am socotit, am semnat carnete.

Veți spune că a fost obositor. Poate, dar am fost răsplătit prin mici pusee artistice, rare nestemate creative, dragi crochiuri. Toate astea le-am găsit în lucrările studenților.

Acest HTML care ne bîntuie nopțile… Am aflat despre el că e demodat și că Internetul ar face bine să treacă la ceva mai modern. Dar m-am liniștit cînd am constatat că mai există speranță pentru vechiul și bunul HTML:

Simțul culorii se dezvoltă de la cea mai fragedă vîrstă, adică la facultate. În plus, pixul albastru face minuni cînd vrei să arăți diferența dintre culori:

Porumbelul, simbolul păcii dintre cele două părți – studentul și profesorul – prinde viață cînd timpul alocat examenului se apropie de final:

Spectrul parcării ilegale plutește în sala de examen. Sau poate tocmai a venit marfa nouă:

Dar ce poate fi mai sublim decît să-i sugerezi subtil profesorului că ai anumite cunoștințe care nu pot fi ignorate și că meriți o notă bună?

Sper să nu se supere studenții care-și vor recunoaște fragmentele de mai sus. Le public cu drag și cu gîndul la exercițiile practice pe care le-am făcut în acest semestru.

[box type=”info” style=”rounded” border=”full”]Studenții întrebau despre măriri, după ce au primit notele. Amuzant, avînd în vedere că nota finală este rezultatul multor rotunjiri care s-au făcut spre avantajul lor: la fiecare notă pe probele practice, la testul teoretic, la lucrarea de la examen, la media finală.


Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

14 gânduri despre “Studenții au simț artistic la examen