(Timp estimat pentru citirea acestui articol: 3 min)
Pentru un material care va apărea mîine în EVZ, a trebuit să mă documentez puţin despre modul în care se pot recupera datele şterse de pe un telefon mobil. Astfel, am aflat că este posibil acest lucru, numai dacă datele fuseseră stocate pe cardul de memorie, cu ajutorul unor progrămele speciale, aşa cum se pot recupera datele şterse de pe calculator. Altfel, nu există telefon mobil care să poată salva automat înregistrările şi în memoria telefonului şi pe cardul de memorie.
Voi ştiţi altceva?
ACTUALIZARE:
Ceea ce a apărut în EVZ de azi ignoră total caseta pregătită de mine şi dă impresia că din telefonul respectiv a fost şters altceva, deşi chiar EVZ precizează că acest lucru nu a fost confirmat de nimeni de la Cotroceni:
„Telefonul folosit de jurnalista Andreea Pana pentru a-l inregistra pe presedinte este, conform spuselor colegilor sai, modelul Nokia 6288. „Terminalul nu permite dubla inregistrare atat in memoria interna, cat si pe cardul de memorie in acelasi timp. Se alege de la inceput mediul in care se doreste stocarea informatiei, iar ea poate fi multiplicata ulterior si in celalalt mediu de stocare”, a spus operatorul de la serviciul de asistenta tehnica Nokia din Romania.
Aceasta informatie este confirmata si de Catalin Patrasescu de la firma de consultanta IT Smart Point. Cu alte cuvinte mediul pe care s-a stocat inregistrarea a fost de la inceput cardul de memorie, iar presedintele sau altcineva (acest amanunt nu a fost furnizat de consilierii sefului statului) a sters altceva din memoria telefonului. Mai mult, jurnalista nu a avut timpul necesar copierii inregistrarii si in memoria interna deoarece telefonul s-a aflat in posesia presedintelui.”
Caseta pregătită de mine ieri era:
„Cu telefonul mobil poţi înregistra audio şi video, dar locul de salvare nu poate fi decât unul pe rând – memoria internă sau cardul de date. „Este aproape imposibil să recuperezi datele şterse din memoria internă a unui telefon mobil”, spune Dragoş, specialist în hardware de telefonie mobilă. „În plus, mi-au trecut prin mână toate mărcile de mobile, dar nu am văzut la nici unul opţiunea de a înregistra şi în memoria internă şi pe cardul telefonului. De pe card, e posibil să recuperezi datele şterse, aşa cum poţi şi de pe hard-disk-ul calculatorului. Se găsesc pe internet progrămele care pot face asta”, a adăugat el.”
Ulterior, am primit de la K-Tech Ultra Pro:
„Datele sterse (poze, filme, mp3, word-uri, excel ) de pe un telefon mobil se pot recupera, apeland la programe special create in acest sens.
Conditia este ca telefonul sa aiba USB 1.1; USB 2.0 si sa fie recunoscut ca spatiu de stocare portabil ( gen pendrive )
Se instaleaza programul si se urmeaza pasii descrisi de furnizorul software-ului.
In cazul cardurilor, se pune cardul intr-un cititor de card-uri si acesta o sa fie vazut ca si spatiu de stocare, si se urmeaza aceeasi pasi.”
În plus, dacă abonamentul telefonului era la Orange şi abonata beneficia de o cartelă SIM de tip 3D, exista o şansă în plus să se fi făcut backup la date pe serverele operatorului de telefonie mobilă.
Acum nu putem sti cu ce telefon a filmat doamna si ce setari are pe el dar iti pot povesti un scenariu: am un telefon Sony Ericsson care are posibilitatea de a organiza muzica / filmele in playlist-uri pentru ca softul sau ca sa mi le arate frumos. Daca vei sterge o piesa din acest soft, din playlist, continutul nu se sterge si din card (locul primar de stocare).
Nu stiu cum functioneaza alte telefoane dar presupun ca acesta este un scenariu valid. Pentru ca nu stiu de telefoane care sa stocheze similar ca un sistem RAID pentru computere (2 copii ale aceluiasi fisier pe partitii / harduri separate).
Din moment ce se pot recupera datele de pe un card SD (am incercat si am reusit, la un card al unei camere foto), probabil ca nici formatul Micro-SD nu este inaccesibil din acest punct de vedere.
Tsk, jurnalista nu a avut timp să facă playlist.
Krossfire, acest lucru mi-a fost confirmat de un tip specialist în telefonie mobilă şi de altă sursă de la K-Tech Ultra Pro.
subscriu…datele de pe un card de memorie (memorie flash) se pot recupera foarte usor, chiar daca a fost formatat. Pe de alta parte, daca respectivul card se strica (scurt-circuit, etc) datele sunt irecuperabile.
Lucian, cum mai poţi recupera date dacă a fost formatat cardul? Formatarea nu presupune o nivelare fizică a stratului de reţinere a datelor?
Revin. E adevarat ca se poate obtine informatia stearsa de pe un memory card!
Am gasit asta: http://software.techrepublic.com.com/download.aspx?docid=281892 si mai sunt multe alte resurse similare.
Data LifeSaver Data Recovery provides file system recovery after partitioning and formatting or virus attacks.
Şi atunci cum vă explicaţi că nu au ştiut cei de la SPP de posibilitatea de a recupera datele, chiar dacă au fost şterse?
Probabil a fost un caz de subestimare sau de lipsa de cunostinte.
SPP-ul nu s-ar fi gandit ca doamna stie sa scoata datele de pe carduri sterse sau, cea mai plauzibila din punctul meu de vedere, nici SPP-ul nu stia ca datele se pot scoate.
Evident nu trebuie sa fii expert in stiinte ca sa presupui ca odata sters, filmul ramane sters. Deci as gandi ca Traian Basescu a dat telefonul unui SPP-ist oarecare si l-a rugat sa-i stearga imaginea de prin el.
O să-l întreb pe Vali Turcan dacă el a şters filmul, cu prima ocazie. Îl şi văd pe Băşescu cum vine la Vali spăşit: „Vali, iar am făcut buba!”
De pe un hard se pot recupera datele, ele fiind stocate in sistem continuu, nu prin indexare (adica in ordinea fisierelor vazute de noi pe PC). Singura metoda de stergere efectiva a datelor de pe un hard este bombardarea cu date (incinerarea, cum am vazut ca se spune) sau mai vechea ”ciocan + zambet tembel + die hard, die :D”. (Formatarea nu goleste hardul).
Acest lucru functioneaza si in cazul SD-urilor ! (Eu asta incercasem). Recuperarea dupa formatare este posibila datorita faptului ca nu prea mai exista optiunea ”low-level format” (acea nivelare de care vorbea domn profesor). La harduri nu mai exista, desi la unele digitale o putem intalni. Formatarea clasica este de fapt un erase all + buffer erase.
Krossfire, ai dreptate, eu întrebam de memoria Flash dar mă gîndeam la hard-disk :-)
Deci..data viitoare cand mai confisca un telefon, ar fi bine ca domn’ Presedinte sa-si ia cu el ciocanul :)
Cert este că Băsexu a incitat foarte mult la ură de rasă, la violenţă şi comportament antisocial. Cred că ar trebui să existe un avertisment în acest sens de fiecare dată cînd individul apare la ştiri.
Urmarind filmuletul, constat ca vina ar fi fost partial a jurnalistei. (insistenta, iritanta, dornica de senzational – incalca si cateva restrictii in ciuda amabilitatii initiale a presedintelui). Din pacate pentru Base’, statutul de presedinte ii impune cateva restrictii in comportament si limbaj. (Pe scurt : Petrolierul nu-i ca vara)
Iar n-am recitit comentariul. Un verb pus la un timp aiurea si o repetitie. Bine ca nu se apuca nimeni sa publice blogurile :D
aici unul dintre sutele de softuri existente de recuperare de date:
http://shareme.com/details/memory-card-deleted-data-restore.html
spp, chiar crezi ca nu stiau ca se pot recupera ?
Lucian, cred cu tărie. Este ţara în care un arestat a scăpat ieşind pe geamul maşinii poliţiei, cînd gaborii nu se uitau.
am nevoie de mare ajutor !! am facut niste poze pe un card sd .. insa nu stiu cum s`a stricat .. stricat in sensul ca din moment ce il bag in aparat imi zice: CARD ERROR. am nevoie URGENTA de acele poze. te rog spune`mi cum pot rezolva problema. stima
Păi lucruri simple de făcut:
– încearcă-l şi în alte aparate
– încearcă-l la calculator, în cititor de card-uri
– şterge-l uşor cu o cîrpă moale şi încearcă iar
Dacă nu merge, trebuie să mergi la un profesionist.